Home

Poveștile lui Benedek Elek la Avrămești

 

În data de 20 octombrie 2022, orele 9 începe concursul de basme populare din scrierile lui Benedek Elek. Evenimentul va avea loc în Casa de Cultură. Vor participa tineri din toată zonă. Acest eveniment este organizat de Școala Generală Benedek Elek, Fundaţia Şcolii Generale Benedek Elek Avrămeşti, Consiliul Județean Harghita și Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Harghita. Acest concurs, având ediția a 27-a este unul dintre ce mai vechi evenimente culturale în acest gen din zonă.

Serbările Meșteșugarilor

 

Serbările Meșteșugarilor

 

Locații: Odorheiu Secuiesc – Casa de Cultură, Parcul Orașului, Biserica Franciscană

 

Joi, 14 iulie 2022, Sala de Concerte a Casei de Cultură:

16:00 Vernisajul expoziției: Csomortáni Gál László, artist plastic, (Șoimeni), și Fehér Árpád (pictor, Odorheiu Secuiesc). Expoziția va fi vernisată de istoricul de artă Kovács Árpád.

 

Vineri, 15 iulie 2022, Sala de Concerte a Casei de Cultură

Conferință: Pentru adevăratele noastre valori – Comunități de artizanat (cu interpretare simultană)

9:30 Înregistrare

10:00 Salutări: Attila Szabó, Zsuzsánna Lőrincz, Izabella Bartalis

1o.15 Corul Cickom

 

Invitați:

Magdolna Závogyán director general, dr. Erika Juhász director de dezvoltare profesională, György Molnár șeful Centrului de Parteneriat – Institutul Național de Cultură, Budapesta

Dna Irina Sanda Cajal-Marin Secretar de Stat – Ministerul Culturii al Romaniei

Antal Lóránt senator al UDMR, președinte al UDMR din Odorheiu Secuiesc

Președintele Csaba Borboly – Consiliul Județean Harghita

Biró Barna Botond, vicepreședinte al Consiliului Județean Harghita, președinte al UDMR din zona Odorhei

Ölvedi Zsolt, viceprimarul Municipiului Odorheiu Secuiesc

 

Prezentarea instituțiilor și organizațiilor:

Fundația pentru Reforma Umană, Odorheiu Secuiesc – președinte Zoltán Balla

Institutul Naţional de Cultură, Budapesta – manager centru de parteneriat György Molnár

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Harghita – manager Izabella Bartalis

Școala Populară de Artă și Meserii „Vámszer Géza”, Miercurea Ciuc – director Árpád Sándor

Artizani invitați din Kazahstan și Republica Moldova

12:00 Pauza de cafea

12:30 Prelegeri

Antal Lóránt senator UDMR, președintele UDMR Odorheiu Secuiesc: Legea meșteșugurilor din România

Dna Irina Sanda Cajal-Marin secretar de Stat (Ministerul Culturii)

Dr. Natalia Lazăr coordonator program: Sistemul de rating „Tezaure Umane VII” (Ministerul Culturii din România)

Katalin Czirjék: “Puterea” comunității

14:00 Rezumat, opinii, comentarii

 

15:00 Paradă: fanfară, husari, picioroange, din Piața Márton Áron

16:00 Deschidere festivă: Fanfară

Gazdă: Attila Szabó

Bartalis Izabella manager (Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Harghita)

Biró Barna Botond vicepreședinte (Consiliul Județean Harghita)

Závogyán Magdolna director general (Institutul Național de Cultură, Budapesta)

Ölvedi Zsolt viceprimar (Municipiul Odorheiu Secuiesc)

Lőrincz Zsuzsánna președinte Artera: Decernare de Premii Artera pentru cultivarea tradițiilor

 

15-17 iulie 2022

16:00-20:00 Programe permanente

Demonstrații de artizanat ale atelierelor creative

Atelierele Casei Creatorilor Artizani:

Atelier de pâslărit

Atelier de broderie

Atelier de țesut manual

Atelier de costume

Atelier de înșirat mărgele

Fierărie

Atelier de pictură mobilă

Atelier de tăbăcărie

Atelier de încălțăminte

Atelier de împletit nuiele

Atelier de țindrilar

Dulgherie

Școala Populară de Artă și Meserii „Vámszer Géza”

Creatori Sitari din Cristuru Secuiesc

Atelier de Broderie Târgu Mureş

Atelierul Primii Pași (Fundația Sf. Francisc din Deva)

Școala Bice-Bóca (Fundația Orbán)

Casa Micilor Artiști – Satul Basmelor, Casa de joacă Csiporka, jucării populare pentru copii, cursuri de artizanat, carusel, competiții

Mame în zona Odorhei

Femeie întreprinzătoare în Transilvania

Expoziție pentru persoanele cu dizabilități

Degustări de vin

Muzicieni de stradă

Plimbări în căruță

Călărie

Expoziție și târg de maeștri ai artei populare: demonstrații de artă populară și arte aplicate în organizarea asociațiilor și fundațiilor de artă populară, antreprenori de artizanat.

Expoziție foto (Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Harghita)

Fotografie: Retro Booth

 

17:00 Concert de fanfară

18:00 Concert pentru copii Mozsikácska

19:00 Orchestra Huzavonei, Gabriella Kászoniné Fejős

20:00 Orchestra Üsztürü

21:00 Casa de dans cu formații Huzavona și Üsztürü (Fundația Edélyi Hagyományok Háza)

 

Sâmbătă, 16 iulie 2022, Parcul orașului

 

10:00 Deschiderea porții

10:00-20:00 Programe permanente

12:00 Vagabanda- marionete uriașe

14:00 Grupuri de dans amatori

15:00 Parada modei: Dávid Alpár confector de port popular (Salonul Erzsó)

16:oo Prin ochii lui Balázs Orbán – expoziție foto (Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Harghita)

Lőrincz Szejke și Barka, cântece  populare

17:00 Fülöp Csaba és barátai concert de muzică populară

18:00Vagabanda- marionete uriașe

19:30 Concert de muzică veche Kájoni Consort (Baraolt)

21:00 Concert: Árpád Bakos și prietenii săi (Voivodina)

 

Duminică, 17 iulie 2022

 

10:00-11:00 Masă rotundă de discuție cu partenerii meșteșugari, expozanți, membri ai asociațiilor și fundațiilor. Moderator: Lőrincz Zsuzsánna

10:30 Parada Cimpoierilor din Transilvania

11:00 Fotografie comună cu membrii asociațiilor și fundațiilor participante

12:00 Deschiderea porții

12:00-20:00 Programe permanente

14:3o Pipers of Transylvania – Cimpoierilor din Transilvania spectacol acustic

15:00 Ordinul Arany Griff Rend – demonstrație de luptă medievală

16:00 Prezentarea de carte interactivă: Gyertek haza, ludaim… (Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Harghita, P Buzogány Árpád, Nagy Lenke)

16:30 Langaléta Garabonciások- marionete uriașe

17:30 Prezentare de modă: creator de costume Jolán Csog (Erdővidék)

18:15: Cântece populare prezentate de Geréb Ajnácska, Waum Réka Gyopár, Deák Alexandra și Lakó Csenge

18:30 Premierea Organizațiilor Meșteșugărești, Premiile de Excelență

            Cântece populare interpretate de Formația Nyitnikék: Csiki Zsófia, Tifán Anna

19:30 Concert: Pipers of Transilvania

20:30 Competiția actorilor: „Și actoria este un meșteșug”

21:30 Formația Amadinda (Budapesta)