Home

Könyvbemutató a zeteváralji iskolában

 

A zeteváralji Jókai Mór Általános Iskolában 2024. december 2-án, hétfőn 9 órától a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont új kiadványát mutatják be. A Játékbirodalom című gyermekvers antológia Botár Emőke, Főcze Kornélia, Nagyálmos Ildikó és P. Buzogány Árpád gyermekverseit tartalmazza, az illusztrációkat a székelyudvarhelyi Palló Imre Művészeti Szakközépiskola diákjai rajzolták.

Tájházasok szakmai találkozója Csíkszentmiklóson és Csíkszépvízen

Ebben az évben is sor került a Hargita megyei tájházvezetők, néprajzi gyűjtemények kezelőinek szakmai találkozójára. Szervezője a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont volt a a csíkszentmiklósi gyűjteménytulajdonos Lakatos Istvánnal, Csíkszépvíz község önkormányzatával és a Székely Határőr Emlékközponttal, anyagi támogató a Communitas Alapítvány. November 13-án, szerdán a Tájházak és néprajzi gyűjtemények szerepe Hargita megyében elnevezésű szakmai tanulmányúton Csíkszentmiklós és Csíkszépvíz gyűjteményeit látogatták meg a szakemberek.

Idén – a világjárvány miatti kimaradásokat leszámítva – a Forrásközpont tizenhatodszor szervezte meg Hargita Megye Tanácsa és a Communitas Alapítvány anyagi támogatásával a Hargita megyei találkozót. A tanulmányút első állomása Csíkszentmiklós volt. A helyi közbirtokosság székhelye mellé áttelepített kis székely lakóházat és a gyűjteményt az alapító Lakatos István, nyugalmazott tanár mutatta be. A tájház megnyitása óta két helyi, időközben gazdátlanná vált székely nagykaput is az udvarra költöztettek. Az épület berendezése jól tükrözi a használati tárgyak révén is, hogy a vidéken a famegmunkálás fontos háziipari tevékenység volt mindig is. A gyűjtemény részét képezik régi textíliák is, szőttesek meg varrottasok. A lakótérben el nem helyezhető tárgyak (pl. juhászbundák, mívesen megmunkált vastárgyak) a gazdasági felszerelések mellett, a szekérszínben kaptak helyet. Mindenki számára emlékezetes marad például a fából készített székely mosógép, tudtunkkal ez az egyetlen példány létezik belőle. A szakmai találkozó résztvevői a látogatás emlékére Lakatos István Kapcsok (Emlékek Csíkszentmiklós történetéből) című dokumentumgyűjteményét, többségében fényképfelvételeket tartalmazó kiadványát vihették haza.

Csíkszépvízen a másfél századdal korábbi, polgárosodott községközpont arculatát őrzik a felújított épületek. A magyar–örmény emlékház a Csík Körzeti Magyar–Örmény Szentháromság Alapítvány tulajdona, ezt Daczó Dénes mutatta be. A hatalmas épület út felőli négy termében az egykori örmény lakosság tárgyi hagyatéka mellett, Daczó Dénes filmes alkotónak köszönhetően, régi fényképek animációs felhasználásával annak életmódját is bemutatja a tájház. Így egy vásári hangulat, régi üzlet, másik teremben főleg a vallásos élet tárgyi kellékei, illetve szobabelső is megelevenedik a gyűjteménynek és a filmeknek köszönhetően. Negyedik térben mintha a közelben lévő egykori kaszinóba tennénk időutazást.

Végül a Szépvízért Egyesület fenntartásában működő Székely Határőr Emlékközpontot látogatták meg a szakemberek, Daczó Dénes és Szakács Zoltán élményszámba menő kalauzolásával. Az élethű viaszfigurák minden korosztály számára emlékezetessé teszik a századokkal korábbi viseletet és fegyverzetet. Mindhárom létesítmény látogatását ajánljuk az arra járóknak, pár óra alatt a szakszerű ismertetőknek köszönhetően letűnt idők székely, illetve örmény tárgyi meg szellemi hagyatékával ismerkedhetünk meg. A szakemberek számára ingyenes volt a belépés, a gyűjtemények kezelőinek és fenntartóinak köszönhetően.

P. Buzogány Árpád szervező