Home

Homoród menti tájak és illatok – Radó Endre festészeti tárlata

Az etédi születésű, jó ideje Recsenyéden élő Radó Endre alkotónak nyílik festészeti tárlata Székelyudvarhelyen, 2026. április 15-én, szerdán 17 órától a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont székhelyén (1918. December 1. utca 9. sz., II. emelet). A Homoród menti tájak és illatok című kiállítás tájképeket és csendéleteket tartalmaz, az utóbbi időszak terméséből válogatva. A kiállításon szereplő olaj- és akrilképeket a Homoród menti környezet ihlette. A tárlatot Simó Márton író méltatja.

Cantus figuratus a Költészet napjára

 

„Imádkozom a lélekkel, de imádkozom az értelemmel is; énekelek a lélekkel, de énekelek az értelemmel is”, vallják az alkotók Pál apostollal együtt.

A Cantus figuratus Laczkó Vass Róbert színművész és Székely Norbert zongorista előadóestje a 20-21. századi magyar költészet istenes verseinek válogatásából és megzenésítéséből tevődik össze, mely egyfajta „lírai polifóniában”, „verses paraliturgiában” szólaltatja meg az Isten előtt vacogó lélek árnyalatait.

„Aki énekel, kétszeresen imádkozik” (Szent Ágoston). Ugyanakkor a templomainkba befogadható zenéről erősen megoszlanak a vélemények. A vallási elemekből építkező dalok persze nem állnak meg a templomajtóknál, és üzenetük profán környezetben is vertikális marad: az alkotó ember Teremtőjéhez való viszonyát fejezik ki. Történelmi tény, hogy a késő középkori bencés kolostorok a kifinomult vendégszeretet jegyében olykor világi zenei környezetet is biztosítottak, így az improvizatív jellegű gregorián dallamok mellett szakrális környezetben is megjelent a kötött formájú, „mérhető zene”.