Home

Dokumentumfilmek a Nyitott Könyvek Éjszakáján

 

A székelyudvarhelyi Városi Könyvtár 2024. július 19-én, pénteken és 20-án, szombaton este a Nyitott Könyvek Éjszakája programjában ingyenes filmvetítést szervez a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközponttal közösen. Négy-négy néprajzi jellegű dokumentumfilmet láthatnak az érdeklődők a székelyudvarhelyi könyvtár előtti téren, a vetítést a nyolc közül négy film alkotóival és szereplőivel folytatott rövid beszélgetés előzi meg. A vetítések felelőse Szabó Károly könyvtáros (Városi Könyvtár Látvány- és hangzóanyag tára). A nézőket Szőcs Endre könyvtárigazgató köszönti. A meghívottakat P. Buzogány Árpád (a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont dokumentumfilmes programjának felelőse) kérdezi.

2024. július 19, péntek 21 óra:

Beszélgetések a Lakodalmas krónika és a Fili 40, illetve a Titkok és Gyógyítás: Székelyföld Népi Bölcsessége című dokumentumfilmek kapcsán. Meghívottak: Fábián Andor szerkesztő, Antonya Árpád vőfély, Farkas Antal szerkesztő-operatőr és Haáz Sándor, a szentegyházi Gyermekfilharmónia alapítója, karnagya, illetve Dávid Endre szerkesztő, Kovács Melánia tanár, Kovács Árpád művészettörténész.

Filmvetítések (22 óra):

Lakodalmas krónika. Portréfilm Antonya Árpád udvarhelyszéki vőfélyről (2023)
Szerkesztő: Fábián Andor

Fili 40 (2022)
Szerkesztő-operatőr: Farkas Antal

Titkok és Gyógyítás: Székelyföld Népi Bölcsessége (2023)
Szerkesztő: Dávid Endre

Népi mesterek és mesterségek. A tarcsafalvi szíjgyártó (2023)
Szerkesztő: Szabó Károly

2024. július 20, szombat, 21 óra:

Beszélgetés a Székely ízőrzők – hagyományos székely konyha (2015) című dokumentumfilm kapcsán. Meghívott: Szabó Károly szerkesztő, rendező.

Filmvetítések (22 óra):

Székely ízőrzők – hagyományos székely konyha (2015)
Szerkesztő: Szabó Károly

Az Isten háta mögött (Udvarhelyszék tanyavilágáról) (2012)
Szerkesztő: Fábián Kornélia

Igaz mesék a kapuk árnyékából (2022)
Szerkesztő: Magyari Tekla, operatőr: Simó Csaba

Hurut, a gyergyói hagyomány fűszerezője (2021)
Szerkesztő: D. Balázs Katalin

(A filmeket a vetítések után a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont youtube-csatornáján is meg lehet tekinteni, ingyenesen.)

Tájházvezetők képzése

Július 17-18 között, 20 tájházvezető részvételével zajlik tájházas képzés a Szentendrei Skanzen és a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont szervezésében. A farkaslaki Kultúrcsűrben dr. Bereczki Ibolya a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatóságának ágazati feladatokért felelős volt főigazgató-helyettese, Nagyné dr. Batári Zsuzsanna tudományos és ismeretátadási igazgató, néprajzkutató, illetve Fancsalszki Noémi és Prikler Szilvia Beatrix néprajzos muzeológusok tartanak előadásokat kiállítástípusok a tájházakban, a kiállítások funkciói és hasznosítása, kiállítási szövegek, források használata a kiállításrendezésben, programszervezés a gyakorlatban témakörökben. A Skanzen munkatársai mellett dr. Kinda István a Székely Nemzeti Múzeum néprajzos muzeológusa a kiállítások létrehozásáról, dr. Dimény-Haszmann Orsolya a csernátoni Haszmann Pál Múzeum vezetője a szabadtéri környezetben létrehozott kiállításokról, dr. Salló Szilárd a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont munkatársa pedig a Hargita megyei Tájházak heti rendezvénysorozatról ad elő. Három Hargita megyei tájház képviselője Szallós Kis Judit (Máréfalva), Pop Anna (Tordátfalva) és Ilyés Emőke (Bögöz) egy-egy általuk szervezett programról tartanak beszámolót. A partnerségben megvalósuló képzés egy négyhétvégés képzéssorozat része. További képzési alkalmakra októberben és novemberben kerül sor.