Pályázati felhívás dokumentumfilmes produkciók készítésére

Hargita Megye Tanácsa és a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont pályázatot hirdet jogi és fizikai személyek, valamint civil szervezetek számára dokumentumfilm...
Bővebben...

Délvidéki és felvidéki dokumentumfilmek vetítése Nagysolymosban

A Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont a budapesti Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával délvidéki és felvidéki dokumentumfilmes műhelyek alkotásait mutatja be Nagysolymosban....
Bővebben...
Délvidéki és felvidéki dokumentumfilmek vetítése Nagysolymosban

Németh János közéleti írásainak bemutatója Székelyudvarhelyen

Hargita Megye Tanácsa, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont a székelyudvarhelyi városi könyvtárral és a korondi Firtos Művelődési Egylettel közösen szervezi...
Bővebben...
Németh János közéleti írásainak bemutatója Székelyudvarhelyen



Home

Mi, székelyek és román barátaink. Kötetbemutató Sepsiszentgyörgyön

Az Élő Székelyföld Munkacsoport és a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont partnerségben szervezi meg 2019. április 4-én, csütörtökön, 18 órától a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron termében a Mi, székelyek és román barátaink. Interjúk, dokumentumok és vallomások az együttélésről c. magyar és román nyelven megjelent kötetek bemutatóját. A kötetek szerzője Simó Márton író, költő, szerkesztő, civil aktivista, a Hargita Népe munkatársa. A szerzővel a magyar és román nyelvű kiadásokról a kötet marosvásárhelyi bemutatóján Szabolcs Szonda író, fordító beszélget.

Simó Márton húsz olyan román vagy vegyes nemzetiségű értelmiségit faggat a megjelent interjúkban, akik megértéssel és rokonszenvvel közelednek a székely társlakókhoz, az ő történelmükhöz, nap mint napi problémáikhoz. A szerző beszélgetőtársai közt található tanár, történész, pap, szociológus, képzőművész, újságíró, mérnök és üzletember, akik többnyire erdélyi románok, de van köztük moldvai és bukaresti is, olyanok, akiket nem magyarellenes előítéletek befolyásolnak, és lényegre látó megfogalmazásaik fontos szempontot jelentenek a román és magyar együttélés, a transzszilvanizmus, a múlt, a jelen és a jövő tekintetében.

A magyar és a román nyelvű kötetek 2018 végén jelentek meg, előbbi az Élő Székelyföld Munkacsoport kiadásában, a román nyelvű változatot a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont kiadója adta ki Hargita Megye Tanácsa támogatásával.

Minden érdeklődőt szeretettel várunk a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban sorra kerülő kötetbemutatóra!

XX. Csak tiszta forrásból népdalvetélkedő udvarhelyszéki szakasza

Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron Gimnázium dísztermében került sor a huszadik alkalommal megrendezett Csak tiszta forrásból népdalvetélkedő döntőjére, 2019. március. 23-án 10 órától.

A Tanügyminisztérium által jóváhagyott versenykalendáriumban jegyzett Őszirózsák[1] népdalvetélkedő országos szakaszán, valamint a Csak tiszta forrásból – Székelyföldi regionális népdalvetélkedő[2] regionális szakaszán való részvételre pályázó udvarhelyszéki diákok seregszemléjére érkezőket Bekő Melinda, a Tamási Áron Gimnázium igazgatóhelyettese köszöntötte, majd Bíró Barna-Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke, üdvözölte az éneklő székely ifjúságot. Bajkó Norbert tisztelendő úr áldását adta rendezvényünkre.

Közös fotó és közös éneklés után, három helyszínen hallgatta meg a kilenctagú bíráló bizottság a 68 résztvevőt: Dr. Szalay Zoltán népdalkutató, Galaczi Hajnalka tanfelügyelő, Rothné Györfi Erzsébet népdalénekes és tanár, Csáki Enikő zenetanár, Antal Rozália elemi tagozatos tanár, Székely Gyula zenetanár, Nemes Annamária zenetanár, Major Magda zenetanár és Haáz Margó népdaloktató.

Ugyanakkor a háromtagú szervezőbizottság biztosította a rendezvény derűs, lendületes, gyermekközpontú hangulatát: Bodurián Ágota zenetanár, Székely Emőke elemi tagozatos tanár és Fancsali Adélka elemi tagozatos tanár.

Az értékelés után minden diák Emléklapot, Kiss Kata Zenekar legújabb albumát és Éneklő székelyek feliratos golyóstollat kapott ajándékba, a díjazott diákok Oklevelet és értékes könyvjutalmat kaptak.

Kik a díjazottak?

I díjban részesült:

Sztojka Nóra, Orbán Balázs Éltalános Iskola, 2. osztály, Geréb Harmat tanítványa

Csíki Zsófia, Dr. Palló Imre Művészeti Szakközép Iskola, 4. osztály, Nagy Enikő és Bartalis Izabella tanítványa

Deák Boglárka, Dr. Palló Imre Művészeti Szakközép Iskola, 4. osztály, Nagy Enikő és Tifán Csaba tanítványa

Dávid Anna, Dr. Palló Imre Művészeti Szakközép Iskola, 6. osztály, Bartalis Izabella tanítványa

Nagy Nikoletta, Kőrispataki Általános Iskola, 6. osztály, Kiss Márton Rozália tanítványa

Geréb Ajnácska, Orbán Balázs Általános Iskola, 7. osztály, Geréb Harmat tanítványa

Székely Kincső, Benedek Elek Pedagógiai Líceum, 12. osztály, Székely Gyula tanítványa

 

II. díjban részesült:

Kincses András Kerecseny, Berde Mózes Unitárius Kollégium, Előkészítő osztály, Nemes Annamária tanítványa

András Gergő, Dr. Palló Imre Művészeti Szakközép Iskola, Előkészítő osztály, Bartalis Izabella tanítványa

Tódor Panna, Berde Mózes Unitárius Kollégium, 4. osztály, Nemes Annamária tanítványa

Tifán Anna, Dr. Palló Imre Művészeti Szakközép Iskola, 4. osztály, Nagy Enikő és Tifán Csaba tanítványa

Antal Tímea, Petőfi Sándor Általános Iskola, 6. osztály, Bálint Réka tanítványa

Fábián Katalin, Orbán Balázs Általános Iskola, 8. osztály, Sipos-Péterffy Zoltán tanítványa

Pál Orsolya Tímea, Petőfi Sándor Általános Iskola, 8. osztály, Bálint Réka tanítványa

 

III. díjban részesült:

Waum Réka-Gyopár, Orbán Balázs Általános Iskola, 2. osztály, Geréb Harmat tanítványa

Nagy Fanni, Móra Ferenc Általános Iskola, 3. osztály, Demeter Melinda tanítványa

Elekes András, Tamási Áron Általános Iskola, 3. osztály, Elekes Ibolya és Haáz Sándor tanítványa

Györgyi Hajnal Csillag, Berde Mózes Unitárius Kollégium, 6 osztály, Nemes Annamária tanítványa

Márton Petra, Tamási Áron Általános Iskola, 6. osztály, Major Magda és Ágoston Judit tanítványa

Sata Réka, Móra Ferenc Általános iskola, 5. osztály, Geréb Harmat tanítványa

Dicséretben részesült:

Ivácsony Zsófia, Tamási Áron Gimnázium, Előkészítő osztály, Fancsali Adélka-Leilla tanítvány

Kászoni Kata, Berenczey László Általános Iskola, 2. osztály, Nagy Abigél tanítványa

Deák Alexandra, Orbán Balázs Általános Iskola, 2. osztály, Geréb Harmat tanítványa

Lakó Csenge, Orbán Balázs Általános Iskola, 3. osztály, Imre Ibolya tanítványa

Balázs Boróka, Petőfi Sándor Általános Iskola, 3. osztály, Horváth Gizella tanítványa

Lukács Hanna, Nyírő József Gimnázium, 3. osztály, Bartalis Izabella tanítványa

Szőcs-Gazdi Eszter, Benedek Elek Pedagógiai Líceum, 3. osztály, Demeter Magda és Vass Ágota tanítványa

Marossy Anna-Eszter, Tamási áron Gimnázium, 6. osztály, Geréb Harmat tanítványa

Hegyi Eszter, Bögözi Általános Iskola, 6. osztály, Csáki Enikő tanítványa

Lőrinczi Adél,Bethlen Gábor Általános Iskola, 6. osztály, Geréb Harmat tanítványa

Szabó Eszter, Baczkamadarasi Kiss Gergely Református Kollégium, 6. osztály, Geréb Harmat tanítványa

Mátéffy Magor, Petőfi Sándor Általános Iskola, 5. osztály, Bálint Réka tanítványa

Kovács Hanna, Tamási Áron Általános Iskola, 6. osztály, Major Magda és Ágoston Judit tanítványa

Ágoston Eszter-Noémi, Tamási Áron Általános Iskola, 8. osztály, Major Magda és Ágoston Judit tanítványa

Az elért helyezésekért gratulálunk a diákoknak és a felkészítő tanároknak! Megyei szintű vetélkedőnek megfelelően minden felkészítő igazolást kap, amelyet a szervező intézmény iktat, valamint a tanfelügyelőség láttamoz.

Kik képviselhetik Udvarhelyszéket a Csak tiszta forrásból – Székelyföldi regionális népdalvetélkedő döntőjében, Csíkszeredában, 2019. április 6-án?[3]

  1. Csíki Zsófia
  2. Deák Boglárka
  3. Tódor Panna
  4. Tifán Anna
  5. Dávid Anna
  6. Nagy Nikoletta
  7. Antal Tímea
  8. Györgyi Hajnal Csillag
  9. Márton Petra
  10. Sata Réka
  11. Geréb Ajnácska
  12. Fábián Katalin
  13. Pál Orsolya
  14. Bíró Csenge
  15. Ágoston Eszter Noémi
  16. Székely Kincső

Kik képviselik (Előkészítő-III osztály) Udvarhelyszéket az Őszirózsák Népdalvetélkedő országos döntőjében, Újszentesen, 2019. október 18-20-án?

  1. Kincses András
  2. András Gergő
  3. Sztojka Nóra
  4. Waum Réka-Gyopár
  5. Nagy Fanni
  6. Elekes András

A székely közösségeinket erősítő rendezvényeink sorában ez az a seregszemle, ahol jövendő énekmondóink sorakoznak és fényesednek, erősödnek minden évben. Ahhoz, hogy közösség elé álljanak, hogy el tudják mondani gondolataikat, elénekelni érzéseiket és saját- és mások örömére szórakozni tudjanak, a színpad kikerülhetetlen. Nincs az a módszer, ami úgy tud előadót nevelni, hogy kihagyja a közönséget.

A szakma nagyjai értékelték, adtak jó tanácsot és bátorították gyermekeinket, köszönet nekik!

A verseny szervezői és támogatói

Tamási Áron Gimnázium, Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont, Tiszta Forrás Alapítvány, RDE Hargita és Concentus Consult SRL. A fotókat Szabó K. Sámuel készítette.

Isten fizesse!

Szabó Zsuzsa programfelelős

Székelyudvarhely, 2019. március 24.

[1]Concursul național de muzică populară „CSAK TISZTA FORRÁSBÓL”, claselepregătitoare – XII, nominalizat în Calendarul Activităților Educative Regionale și Interjudețene fără finanțare M.E.N. Anexa nr. 9 la OMEN nr. 3016/09.01.2019, poziția 1356

[2]Concursul de interpretare de cântece populare „ŐSZIRÓZSA”, clasele pregătitoare – VIII, nominalizat în Calendarul concursurilor naţionale şcolare finanțate de către M.E.N., ANEXA nr. 4 la OMEN nr. 3016/09.01.2019, poziția 39

[3] A verseny a következő korosztályoknak van meghirdetve: IV.-V., VI-VIII., XI-XII.